توصیه هایی برای ایمنی کودکان در فضاهای بیرون خانه

خیابان

در آموزش اصول ایمنی رفت و آمد در خیابانها ، معلمان و مراقبان و والدین نقش اصلی را بر عهده دارند و در واقع مسئولیت تمام و کمال را بر دوش می کشند،در رفت و آمد در خیابان ها و کوچه ها کودکان آسیب پذیرترین گروه محسوب می شوند خصوصا کودکان زیر ده سال که هنوز اصول رفت و آمد ومراقبت از خود در فضای شهری را فرا نگرفته اند، در کشور ما در میان همه مصدومیت‌های غیر عمد منجر به فوت در کودکان زیر پنج سال، مصدومیت های ناشی از سوانح رانندگی مهمترین عامل مرگ و میر محسوب می‌شوند. سوانح رانندگی همچنین عمده‌ترین عامل مصدومیت در میان کودکان و نوجوانان ده تا پانزده سال هستند. مسلما کودکان زیر شش سال قادر به یادگیری مسائل ایمنی نیستند پس بهتر است لحظه ای از آنها غافل نشویم و همواره مراقب آنها باشیم ،از هفت تا ده سال آموزش های لازم را به آنها بدهیم اما به آنها اجازه ی تنها رد شدن از خیابان را ندهیم و همواره مراقب آنها باشیم و سنین یازده تا پانزده سال خیابان های کم تردد را برای عبور و مرور آنها در نظر بگیریم تا آنها خود بطور مستقل از خیابان عبور کنند وتا سن پانزده سالگی به بعد فرد این توانایی را کسب خواهد کرد که به طور مستقل از خیابان عبور کند.

اتوبوس

بیشتر حوادثی که برای بچه ها در اتوبوس رخ می‌دهد زمانی است که آنها در حال انتظار برای اتوبوس یا سوارشدن یا پیاده شدن هستند.این کودکان معمولا سنی کمتر از سیزده سال دارند که با رعایت یکسری نکات ایمنی می توان از این اتفاقات و حوادث پیشگیری کرد. قبل از هرچیز مطمئن شوید که کودک تا هنگامی که اتوبوس توقف کامل نکرده است، در اتوبوس باز نشده است و راننده اجازه ورود نداده است وارد خیابان نمی‌شود و نزدیک اتوبوس نمی‌رود.این موارد معمولا هنگامی اتفاق می افتد که کودک هیجان زده شده باشد و یا عجله داشته باشد، به کودکتان آموزش دهید و او را تشویق کنید که هنگام سوارشدن یا پیاده شدن میله دم در را در دست بگیرد.به وی یاد دهید که هرگز نباید پشت اتوبوس بدود و یا از جلوی اتوبس رد شود حتی زمانی که اتوبوس ایستاده و حرکت نمی کند.

خودرو سواری

کودکان هشت ساله ویا بزرگتر باید در داخل خودرو همیشه از صندلی ایمنی و یا کمربند ایمنی استفاده بکنند. در مقایسه با سایر اقدامات ایمنی، کمربند ایمنی تا کنون باعث نجات افراد بیشتری در هنگام سوانح رانندگی گردیده است. استفاده از کمربند ایمنی باعث کاهش 65-40 درصدی خطر پرتاب شدن به خارج از وسیله نقلیه و تحمل آسیب های جدی یا مرگ آور می شود، لازم به ذکر است که کودکان بین سنین سه تادوازده سال توصیه نمی شود که در صندلی جلوی اتومبیل بنشینند هر چند که کمربند ایمنی هم ببندند.همچنین صندلی ایمنی کودک در داخل خودرو، باید کودکان کمتر از هشت سال را در دستگاه محافظتی مناسبی که عموماً «صندلی ایمنی» خوانده می‌شود، قرار داد. صندلی‌ ایمنی کودک اگر به درستی مورد استفاده قرار گیرد، نرخ مرگ و میر ناشی از تصادفات رانندگی را تا هفتاد درصد در میان نوزادان و شصت درصد در میان کودکان کاهش می‌دهد.

موتور سیکلت

هیچگاه در هیچ شرایطی به کودک خود اجازه ندهید که بر ترک موتور سوار شود حتی اگر کلاه ایمنی برسر داشته باشد چرا که کودکان زیر چهارده سال سری کوچک دارند و کلاه های ایمنی مطابق با استاندارهای سرو گردن بزرگسالان طراحی شده است پس هیچوقت کودک خود را سوار موتور سیکلت نکنید.

پیاده رفتن در جاهای پرخطری که پیاده رو وجود ندارد

جاده ها متوجه این خطر می باشند در حریم جاده در بیشترین فاصله ممکن از آن راه بروید و به کودک خود نیز این را آموزش دهید اگر جاده حریمی نداشت در خلاف جهت تردد خودروها روی لبه جاده راه بروند با مشاهده وسیله نقلیه در حال نزدیک شدن از لبه جاده خارج شده و تا عبور وسیله نقلیه منتظر بمانند، اما بهتر است که فرزند خود را تا حد ممکن از این مسیرها نفرستید.
توصیه هایی برای ایمنی کودکان در فضاهای بیرون خانه

مقالات مرتبط